kazik
Administrator / Dowódca
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Szczecin
|
Wysłany: Pon 20:47, 19 Wrz 2011 Temat postu: Ubranie żołnierza Bundeswehry cz.3 |
|
Buty
Buty BW to prawdziwe dzieło sztuki. Wygodne, nieprzemakalne oraz dobrze dopasowane do naszej strefy klimatycznej zapewniają komfort noszenia o każdej porze roku.
Posiadają one warstwę wodoodporną uzyskaną w wyniku potrójnego uszczelnienia ściegów specjalnym tworzywem wkomponowanym w warstwie wewnętrznej, oraz impregnacji skóry. WG normy wojskowej EN 345 kat. S3 czas przemoknięcia butów BW wynosi 90 minut!
Wnętrze buta posiada miękką skórzaną wyściółkę, na zewnątrz wygodne tzw. szybkie sznurowanie. Poza podeszwą, która jest gumowa, antystatyczna oraz nieaktywna na benzynę i wszelkie oleje, buty są wykonane z kilku warstw skóry wołowej bardzo dobrego gatunku nasyconej trwałym środkiem przeciwgrzybicznym. Między skórami znajduje się układ pianek antyalergicznych. Dodatkowo buty wyposażone są w twardą ochronkę na palce i piętę oraz piankę spełniającą rolę amortyzacji i dodatkowej izolacji w zimie.
Interesująca jest bardzo rozbudowana rozmiarówka tego obuwia, pozwalająca na bardzo dokładne dopasowanie buta do stopy żołnierza. Rozmiar określany jest długością stopy i jej szerokością w palcach w mm, a w niektórych wypadkach również wysokością stopy w podbiciu (np. no 285/105).
Do butów zakładane są wełniane oliwkowe lub szare podkolanówki.
Kombinezon czołgowy
Alternatywą dla zwykłego standardowego munduru jest kombinezon. Osobiście uważam, że jest wygodniejszy i praktyczniejszy od zwykłego munduru i może być, szczególnie na krótkich strzelankach, stosowany jako ochrona zakładana na cywilne ubranie.
Jednoczęściowy kombinezon czołgowy, zamiast munduru polowego, noszą, jak sama nazwa wskazuje załogi czołgów. Różni się on od munduru polowego kilkoma szczegółami: kieszenie nie są zamykane na zatrzask, a na zamek, kieszenie na nogawkach znajdują się nie w górnej ich części, a tuż pod kolanami oraz brakuje kieszeni na ramieniu.
Nogawki spodni posiadają w dolnej części suwak, umożliwiający zakładanie kombinezonu bez zdejmowania butów.
W pasie kombinezon posiada ściągacz.
Nie używa się również gumki do unieruchamiania nogawek nad cholewką buta – nogawki opadają swobodnie na buty bez żadnego unieruchamiania. Kombinezon czołgowy nie posiada kołnierza. Zamiast niego w służbie koszarowej stawia się górny centymetr zamka.
Jednak podczas walki zamek zasuwany jest do samego końca - w ten sposób chroni się szyję. Kombinezon czołgowy zrobiony jest z ogniotrwałego materiału, który przez pierwsze kilka sekund przy kontakcie z ogniem nie zapala się, przez co podczas pożaru pojazdu zwiększają się szanse na przeżycie. Na plecach kombinezonu znajduje się wszyty pasek ratunkowy, za pomocą, którego łatwiej w razie potrzeby wyciąga się z pojazdu rannego członka załogi bez dodatkowych środków pomocy. Innych różnic nie ma, poza tym, że jest to ubiór jednoczęściowy. Naszywka z nazwiskiem, naramienniki itp. znajdują się po tej samej stronie jak na koszuli, czy kurtce. Rozmiarówka oraz jakość materiału i wykonania są standardowa jak w innych sortach.
Mam nadzieje, że udało mi się przybliżyć wam trochę podstawy ubioru teraźniejszej Bundeswehry, a także krótko scharakteryzować mundur polowy używany przez jej żołnierzy. W celu dokładniejszego odwzorowania ubioru polowego żołnierza wojsk lądowych można „przyozdobić” mundur różnymi oznaczeniami i naszywkami, a siebie dodatkowym wyposażeniem, ale to już temat na kolejny artykuł.
Zródło: WMASG.pl
Post został pochwalony 0 razy
|
|